امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تفاوت بلاک چین عمومی و خصوصی
#1
تفاوت بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی چیست ؟

آنچه که بلاک چین عمومی و خصوصی را از هم متمایز می­ کند احتیاج شرکت کنندگان به مجوز جهت مشارکت در شبکه، اجرای پروتکل اجماع و داشتن دفترکل می­ باشد.

در بلاک چین عمومی نه تنها محدودیتی برای مشارکت وجود ندارد، بلکه ساز وکار هایی تعبیه شده تا افراد بیشتری ترغیب به مشارکت در شبکه شوند.

یکی از معایب بلاک چین عمومی که در ابعاد وسیع نمایان می ­شود نیاز به قدرت پردازشی قابل توجه جهت حفظ دفتر کل می ­باشد. به طور خاص، برای دست­یابی به اجماع، هر گره شبکه باید یک مسئله پیچیده رمزنگاری را حل کند. نام این رویکرد گواه اثبات کار (PoW, Proof of Work) است که مفصلاً توضیح داده شده است.

عیب دیگر بلاک چین عمومی شفافیت مطلق و فراگیر آن است، چراکه هیچ حریم خصوصی ‌ای برای تراکنش­ ها وجود ندارد و تمام داده  ‌های مربوط به تراکنش‌ها برای تمام گره‌ های شبکه عیان و در دسترس است.

در راستای حل این مشکلات، در بلاک چین خصوصی نیاز به دعوت نامه (Invitation) جهت عضویت در شبکه می باشد. همچنین این عضویت می ­بایست توسط موسس شبکه خصوصی یا مجموع قوانین حاکم بر شبکه که آن را نیز موسس تعیین کرده است، تایید شود.

این سازمان‌ ها تعیین می­ کنند که چه کسانی حق مشارکت در شبکه را دارند. همچنین ممکن است فعالیت اعضا را در چند تراکنش بخصوص محدود نماید. این ساز وکارِ کنترل دسترسی، انواع متفاوتی را شامل می­شود؛ اعضای موجود می ­توانند برای ورودی­ های آینده تصمیم بگیرند. ناظر شبکه می ­تواند برای اعضا محدودیت­ هایی را ایجاد کند یا یک کنسرسیوم می­ تواند این تصمیم­ گیری را انجام دهد.

هر کاربری بلافاصله پس از عضویت در شبکه، نقشی را در جهت حفظ بلاک چین به شیوه غیر متمرکز اجرا خواهد کرد. نحوه پیاده­ سازی شبکه­ های خصوصی بسیار متنوع است، ولی هدف اصلی بر منطق need-to-know استوار است.
برخی از آن­ها ارتباطی با ارز های رمزنگاری شده ندارند و برخی دیگر ارز رمزنگاری شده‌ ی مخصوص به خود را دارند که عموماً نیاز به استخراج ندارد و از قبل همه آن ها تولید (Premined) شده­ اند. همچنین آن­ها از الگوریتم‌ های اجماع مخصوص به خود استفاده می‌ کنند.

هم اکنون شاهد ظهور بلاک چین های ارتقاء یافته‌ ای همچون Corda، Hyperledger Fabric و… هستیم. ساز وکار هر کدام از این بلاک چین‌ ها با دیگری تفاوت داشته و عملکرد شان نیاز به مقاله ای جداگانه دارد.

شباهت های بلاک چین عمومی و خصوصی :
  • هر دو دارای یک شبکه غیر متمرکز همتا به همتا (P2P) هستند که در این شبکه هر گره نسخه­ ای دقیقاً یکسان از دفترکل (ledger) را ذخیره کرده است.
  • هر دو بلاک چین این دفترکل را تحت پروتکلی به نام اجماع (consensus) به روز رسانی می ­کنند.
  • حتی اگر برخی از اعضا مرتکب خطا شوند و یا مخرب باشند هر دو شبکه ضمانت می­ کنند که دفترکل غیر قابل ویرایش باقی بماند.


منبع: کوین ایران
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان