امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ذخیره سازی سرد یا Cold Storage
#1
ذخیره سازی سرد یا Cold Storage - secp256k1 - 2018/09/03

اگر مقدار زیادی بیت کوین را در کیف پول خود نگهداری میکنید، باید بدانید که با خطرات زیادی روبرو هستید. هیچ عدد مشخصی نمیتوان برای این مقدار مشخص کرد و کاملا بستگی به هر شخص و شرایط مالی خودش دارد. ممکن است در کیف پول بیت کوین که روی تلفن همراه تان هست مبلغی داشته باشید تا در هنگام نیاز بتوانید از آن خرج کنید ولی این مبلغ باید درحد پولی باشد که در کیف پول واقعی تان همراه تان دارید و نباید کل دارایی تان در آن باشد.

کیف پول ها با خطرات زیادی روبرو هستند. مثلا اگر کیف پولی روی تلفن همراه شما باشد، ممکن است تلفن همراه شما دزدیده شود یا گم شود یا بسوزد یا ... و در هر یک از این حالت ها ممکن است دیگر دسترسی به مانده ی آن کیف پول نداشته باشید.

یا مثلا کیف پولی که روی یک لپ تاپ دارید، اگر آن لپ تاپ به یک بدافزار آلوده شود، ممکن است آن بدافزار بتواند کیف پول شما را بدزدد.

یا فرض کنید دستگاه شما هک شود و یک هکر بتواند از راه دور کیف پول شما را بدزدد.

یا فرض کنید روی دستگاه شما یک بدافزار هست که سال ها یک گوشه پنهان شده و منتظر است تا به اطلاعات کیف پولی که بعدا روی دستگاه نصب میشود دسترسی پیدا کند و بیت کوین ها را برای نویسنده ی بدافزار بفرستد.


برای حل این مشکل ها چه کار میتوانید بکنید؟

ذخیره سازی سرد یا Cold Storage راهی است برای حل این مشکل ها. منظور از «ذخیره سازی سرد» این است که کیف پول شما هیچگاه به هیچ شکلی به اینترنت یا هر شبکه ی دیگری یا هر دستگاه دیگری وصل نخواهد شد. البته که این کار باعث میشود تا کار کردن با کیف پول بسیار بسیار دشوار تر شود، ولی این روش یکی از ایمن ترین روش ها برای ذخیره سازی کیف پول است، مخصوصا اگر مقدار بیت کوین موجود در آن زیاد باشد.

برای اینکار نیاز به یک لپ تاپ خواهید داشت. برای امنیت بیشتر بهتر است هر گونه کارت شبکه ی Wifi و Bluetooth و Ethernet و ... این لپ تاپ به شکل فیزیکی حذف شوند. یا حتی کارت صدا! (برای اینکه مثلا یک بد افزار نتواند با صدا و استفاده از یک فرکانسی که شما نمیشنوید هسته ی کیف پول شما را به یک دستگاه آلوده دیگر در آن نزدیکی منتقل کند).

پس باید یک دستگاه کامپیوتر داشته باشید که به هیچ جا وصل نیست و هرگز وصل هم نخواهد شد. سپس باید روی آن یک سیستم عامل تمیز و نو بریزید. سپس یکی از برنامه های کیف پول را روی آن نصب کنید. سپس یک کیف پول جدید روی آن بسازید. از هسته ی کیف پول پشتیبان بگیرید (مثلا هسته را که ۱۲ کلمه است روی یک یا چند کاغذ بنویسید و در جای امنی نگهداری کنید).

حالا کیف پول سرد شما آماده است و میتوانید بیت کوین هایتان را به آن منتقل کنید.

توجه کنید که خرج کردن از کیف پول سرد خیلی سخت است و امنیت آن هم به همین دلیل است.

برای خرج کردن از کیف پول سرد، باید این کار ها را انجام دهید:
۱- کلید عمومی کیف پول را خارج کنید و به یک دستگاه که به اینترنت وصل هست منتقل کنید (مثلا با یک USB Flash Drive).
۲- در دستگاه برخط (Online) یک کیف پول Watch Only بسازید (با همان کلید عمومی).
۳- اکنون باید بتوانید تراکنش ها و مانده ی کیف پول خود را ببینید ولی نمیتوانید آن را خرج کنید.
۴- برای انتقال از کیف پول برخط به آدرس مقصد، یک درخواست بسازید.
۵- درخواست را ذخیره (Export یا Save) کنید و آن را به دستگاه کیف پول سرد تان منتقل کنید (مثلا با کمک USB Flash Drive).
۶- کیف پول سرد را باز کنید و درخواست را بارگذاری (Load یا Import) کنید.
۷- درخواست را بررسی کنید و سپس آن را امضا (Sign) کنید.
۸- درخواست امضا شده را ذخیره (Exprot یا Save) کنید و آن را به دستگاه برخط منتقل کنید.
۹- درخواست را در کیف پول برخط بارگذاری (Load یا Import) کنید.
۱۰- درخواست را بررسی کنید و سپس آن را منتشر (Broadcast) کنید.

اگر مقدار زیادی بیت کوین یا دیگر ارز های رمزنگاری شده دارید و اگر آن را از دست بدهید زندگی تان تباه میشود، حتما از ذخیره سازی سرد استفاده کنید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان